Tum pod Łęczycą

Tum pod Łęczycą to jedno z ciekawszych miejsc, jakimi miłośników historii może oczarować województwo łódzkie. Kto w czasie krajoznawczej wycieczki po kraju odwiedzi to miejsce, ten będzie mógł się nacieszyć widokiem cennych zabytków sztuki sakralnej oraz obiektem, który uchodzi za jeden z ciekawszych przykładów romańskiej architektury w Polsce.

Co warto wiedzieć na temat tutejszej kolegiaty?

W dziejach średniowiecznej Polski, Łęczyca i jej okolice były terenami szczególnymi. Tu, na styku tak ważnych krain, jak Małopolska, Wielkopolska oraz Mazowsze, od X wieku rozwijała się wpływowa kasztelania. Głównym ośrodkiem ziemi łęczyckiej była oczywiście Łęczyca, jednak i w jej okolicy wyrosło kilka ważnych ośrodków.

Jednym z nich był Tum pod Łęczycą, o którego długiej historii do dziś przypomina znajdująca się tu kolegiata. Jest ona trójnawową bazyliką romańską, do budowy której wykorzystano najpowszechniejszy w okolicy materiał – kamień polny.  Podobne kolegiaty znajdują się niedaleko miejscowości Ustrzyki Dolne (więcej o tamtejszej kolegiacie na ustrzykidolne24.pl). Uroczysta konsekracja kościoła miała miejsce w 1161 roku, a od samego początku spełniał on bardzo ważną rolę. Było to miejsce wielu synodów oraz spotkań, w trakcie których zapadały bardzo ważne dla państwa polskiego decyzje.

Sama świątynia urzeka swą romańską formą oraz ciekawymi dziełami sztuki, które można ujrzeć w jej wnętrzu. Dla tych turystów, którzy w czasie wycieczki po okolicach Łęczycy zechcą poszerzyć swą wiedzę na temat przeszłości tej części kraju, ciekawym doświadczeniem może się z kolei okazać wizyta w pobliskim Muzeum w Łęczycy, w którym sporo uwagi poświęcono tej romańskiej kolegiacie oraz jej przeszłości.