Obóz zagłady w Oświęcimiu, a tamtejsza społeczność żydowska

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Oświęcimiu to miasto w południowej Polsce o bogatej historii. Było to miejsce największego nazistowskiego kompleksu obozów zagłady w okupowanej Europie podczas II wojny światowej.

Prawie milion osób zostało zamordowanych w Auschwitz-Birkenau, a kolejne pół miliona zginęło w podobozach.

Jak społeczność żydowska funkcjonowała w Oświęcimiu w okresie 2. wojny światowej?

Społeczność żydowska Oświęcimia powstała wkrótce po otwarciu obozu w październiku 1940 r. Do czasu opuszczenia przez nazistów Auschwitz-Birkenau w styczniu 1945 r. zginęło w nim około 100 tys. Żydów.

Wiele z tych ofiar zostało tam pochowanych przez polski rząd przed II wojną światową jako robotnicy przymusowi przy projektach przemysłowych. Miasto Oświęcim wyrosło z tego systemu pracy przymusowej i upamiętnia ten fakt swoją nazwą, co po hebrajsku oznacza „Juda”.

II wojna światowa zbliżała się

Społeczność żydowska w Oświęcimiu żyła w ciągłym stanie strachu i stresu z powodu zbliżającej się inwazji nazistowskich Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. i jej późniejszego ataku na Polskę we wrześniu 1939 r. Po tym ataku władze nazistowskie tymczasowo wstrzymały wszelki transport z Europy środkowej w kierunku gett polskich, aby szybko zlikwidować te społeczności.

Naziści zamknęli wszystkie szlaki komunikacyjne, aby wiadomości o Holokauście nie docierały do innych krajów – ale i tak docierały one kanałami podziemnymi, takimi jak te prowadzone przez samych Polaków, lub przez kraje neutralne, takie jak Szwajcaria czy Dania, gdzie pod ich rządami istniały również tajne obozy zagłady. kontrola. Ponieważ tysiące ludzi przybywało do Oświęcimia z Europy Środkowej, aby znaleźć się w pułapce nazistowskich granic Niemiec, nie byli w stanie wyjechać z powodu surowych restrykcji nałożonych przez władze niemieckie, dopóki transporty nie mogły zostać wznowione później w 1944 r., kiedy siły alianckie wyzwoliły więcej gett w innych miejscach w Europie.

W tym okresie – znanym jako „okres pociągów śmierci” – około 340 pociągów pełnych Żydów z Węgier jechało bezpośrednio do Birkenau z Europy środkowej między październikiem 1944 a majem 1945, zanim zostały wysłane w ostatnią podróż ku zagładzie w samym Auschwitz-Birkenau lub gdzie indziej w granicach nazistowskich Niemiec.

Tutaj więcej informacji o dziedzictwie społeczności żydowskiej w Oświęcimiu (Synagoga Chewra Lomdei Misznajot).