Czasy komunizmu odznaczyły się w Europie bardzo dużym wpływem na los jej mieszkańców. Szczególnie dotyczy to mieszkańców państw byłego bloku radzieckiego, w tym także Polski.
Były to trudne czasy, hartujące ludzi na trudy życia, pracy, podróżowania czy nauki. I choć czasy te dawno minęły, to w wielu ludziach pamięć o nich pozostaje wciąż żywa.
Co warto wiedzieć o Sowieckich pałacach?
Jak się okazuje prywatne wspomnienia to jedno, ale w kilku miejscach w Europie możemy zobaczyć prawdziwe relikty dominacji Sowietów w II połowie XX wieku. Tymi reliktami są sowieckie pałace wybudowane w kilku państwach, w których włazę po wojnie przejęli komuniści. Pałace te są do siebie łudząco podobne. Zaprojektowane w stylu sorcealizmu i charakteryzują się poziomowaną sylwetką, która jest masywna u podstawy, ale wysmukla się z każdym kolejnym piętrem. Budynki miały być odpowiednikami amerykańskich drapaczy chmur, dlatego są to wieżowce, a pomysłodawcą był sam Józef Stalin.
Czy to wszystko nie brzmi jakoś znajomo? Sowiecki pałac, mamy również u nas w Polsce, w Warszawie. Oczywiście mowa o Pałacu Kultury i Nauki. Kontrowersyjny symbol stolicy, a zarazem najbardziej niezwykły budynek w Warszawie i całej Polsce. Przez jednych kochany i uwielbiany, uważany za jeden z ważniejszych punktów orientacyjnych stolicy, a przez innych nielubiany i uważany za niepotrzebny. PKiN budzi wiele emocji zarówno w mieszkańcach Warszawy jak i turystach. Dziś w jego wnętrzu ma siedzibę wiele instytucji kulturalnych, sal konferencyjnych, a nawet taras widokowy, z któego można podziwiać panoramę Warszawy.
Co ciekawe w Moskwie, Stalin, zarządził budowę 8 takich pałaców, które dziś są znane jako Siedem Sióstr lub Siedem Sióstr Stalina. Budynki są łudząco podobne do warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki, i pełnią różne funkcje użyteczne – w jednym znajduje się Uniwerstet Moskiewski, w innym Hotel Leningradskaja (dziś Hilton), a jeszcze inny został przeznaczony na budynek Ministrestwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Ostatecznie wieżowców powstało siedem, ostatniego ósmego nie zdążono wybudować. W Moskwie możemy zobaczyć największą ilość sowieckich pałaców.
Pałace powstawały też w innych państwach bloku radzieckiego. W stolicy Łotwy – Rydze w wieżowcu dziś mieści się Akademia Nauk Łotwy, a z kolei w rumuńskim Bukareszcie w stalinowskim pałacu dzisiaj funkcjonuje Dom Wolnej Prasy. Czesi również mogą się pochwalić swoim sowieckim pałacem w Pradze. Pałace przypominają nam o czasach komunizmu i megalomańskich aspiracji Stalina. Niemniej jednak dziś stanowią ciekawostkę turystyczną, którą z pewnością warto zobaczyć na własne oczy.