Polskie skarby – Rydlówka w Bronowicach

Okolice Krakowa zaskakują nas wyjątkowym pięknem i bogactwem zabytków. Są wśród nich wiekowe świątynie, potężne zamki oraz malownicze dworki. W podkrakowskich miejscowościach jest ich wiele, a każdy z nich może się okazać ciekawym punktem w programie wycieczki w rejonie Krakowa.

Gdzie warto się wybrać w okolicach Bronowic i Krakowa?

Jednym z tych obiektów, którym warto poświęcić swój czas, jest „Rydlówka”. To najcenniejszy skarb, jakim mogą oczarować nas podkrakowskie Bronowice, a jednocześnie miejsce niezwykle ważne dla miłośników Młodej Polski oraz historii literatury. Dlaczego to miejsce jest tak ważne? Bo jak czytamy historię tego miejsca na stronie HaloKrakow.pl, to wiemy, że przed laty dworek ten należał do Włodzimierza Tetmajera – jednej z ciekawszych postaci w dziejach polskiej kultury. Jego dworek był miejscem wielu ważnych spotkań oraz wydarzeń, o których do dziś uczymy się na lekcjach języka polskiego oraz historii. To właśnie tutaj, 20 listopada 1900 roku odbyło się wesele poety Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, którzy w 1912 roku odkupili dworek i stali się jego właścicielami.

Wśród gości biorących udział w słynnej zabawie znalazło się wielu krakowskich artystów, w tym Stanisław Wyspiański, autor słynnego „Wesela”. Dramat ten po raz pierwszy wystawiony został w Krakowie, w marcu 1901 roku. Do dziś jest to jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej literatury, a miejsce, w którym zrodził się pomysł na ów dramat, nie bez powodu jest tak atrakcyjnym celem niejednej wycieczki. Urządzone tu w latach 60-tych XX wieku Muzeum Młodej Polski to przecież nie lada atrakcja – nie tylko dla miłośników literatury, ale dla wszystkich turystów szukających ciekawych miejsc w rejonie Krakowa.