Historia zakładów bukmacherskich w Polsce

Zakłady bukmacherskie w Polsce działają już od wielu lat. Dzisiaj możemy obstawiać różne dyscypliny sportowe, korzystając zarówno z punktów stacjonarnych, jak i stron internetowych. Tylko, jak to wszystko się zaczęło? Oto krótka historia zakładów bukmacherskich w Polsce.

Historia zakładów sportowych

Do końca nie wiadomo, kiedy obstawiono pierwszy zakład sportowy w Polsce. Oficjalne źródła przyjmują jednak, że do wydarzenia doszło 28 maja 1917, gdy na stadionie Agrykoli rozgrywał się mecz piłki nożnej pomiędzy Polonią Warszawa i Legią Warszawa. Sam mecz zakończył się remisem 1:1. Przed rozpoczęciem gry kibice drużyn mieli szansę na obstawienie wyniku meczu, płacąc za zakład 10 fenigów. Wydarzenie to uważa się dzisiaj za pierwsze kroczki w stronę powstania Totalizatora Sportowego, który dzisiaj jest najbardziej znanym bukmacherem w całym kraju.

Do końca nie wiadomo też, gdzie i kiedy zakłady bukmacherskie po raz pierwszy pojawiły się na świecie. Według faktów historycznych uważa się, że pierwsze zakłady sportowe miały miejsce w XVIII wieku w Wielkiej Brytanii. To właśnie tam zaczęto obstawiać zakłady na wyścigach konnych. A to w ostateczności doprowadziło do powstania pierwszego punktu bukmacherskiego w Liverpoolu, który w 1922 otworzył swoje podwoje dla wielu kibiców i pasjonatów zakładów sportowych.

Totalizator Sportowy

Totalizator Sportowy powołano do życia 25 stycznia 1956. Podobnie jak i dzisiaj, Totalizator Sportowy był przedsiębiorstwem państwowym, które pozwalało nie tylko na obstawianie zakładów sportowych. Zadaniem Totalizatora było również gromadzenie środków na rozwijanie nowych obiektów sportowych i remontowanie tych istniejących.

Początkowo kibice mogli obstawiać jedynie rozgrywki polskiej piłki nożnej. Obstawianie zakładów z jakichkolwiek innych dyscyplin nie było jeszcze dostępne. Mieszkańcy Polski korzystali z punktów Totalizatora Sportowego, które rozsiane były po całym kraju. Kibice tłumnie przybywali, aby obstawić wynik meczu swojej ulubionej drużyny, a niektórzy postanowili nawet przekształcić swoje hobby w regularny zarobek.

Przez cały okres PRL-u Totalizator Sportowy miał monopol na zakłady bukmacherskie w całym kraju. I nie było tutaj żadnych wyjątków. Kasyna naziemne były nielegalne, a uprawianie hazardu w Polsce wiązało się z bardzo wysokimi karami. Oczywiście w dalszym ciągu operowały podziemne punkty hazardowe, gdzie spotykali się zaufani gracze, aby poczuć zastrzyk adrenaliny przy stole do pokera lub do gry w kości. Mało tego, w takich przybytkach można było nierzadko trafić na osoby piastujące wysokie stołki polityczne, oficerów wojskowych, a nawet bossów podziemnego półświatka.

Zakłady sportowe po upadku PRL-u

Wszystko zmieniło się po 1989 roku. Wraz z upadkiem PRL-u Polska w końcu otworzyła swoje drzwi dla innych firm świadczących usługi w obszarze zakładów bukmacherskich. Nie trzeba było długo czekać, aby w Polsce pojawił się Totolotek, który w 1992 roku zaczął organizować pierwsze loterie, oferując Polakom zakup pierwszych losów. Od tamtych czasów Totolotek przeszedł długą drogę i dzisiaj jest najbardziej rozpoznawalną loterią w naszym kraju.

Natomiast w 1996 rynek polski wzbogacił się o firmę Profesjonał, której nazwę na krótko po tym zmieniono na Fortuna. Na terenie kraju szybko zaczęły pojawiać się kolejne punkty bukmacherskie. Z kolei sama Fortuna utorowała drogę również innym firmom, takim jak chociażby Zakłady Wzajemne Star-Typ, czy Zakłady Bukmacherskie Milenium. Pierwsza z nich powstała rok po pojawieniu się Fortuny, natomiast narodzinami tej drugiej był rok 2003.

W ciągu kilku lat powyższe firmy rozlokowały na terenie całego kraju wiele swoich punktów bukmacherskich. Dzięki temu wszyscy kibice, którzy uwielbiali przyprawiać oglądanie swoich ulubionych drużyn dodatkową szczyptą ekscytacji, nagminnie pojawiali się w tych punktach, aby obstawiać zakłady za mniejsze i większe stawki. A czasy, że mogli obstawiać jedynie rozgrywki piłki nożnej, odeszły bezpowrotnie. Od tego momentu Polacy mieli do wyboru całą masę dyscyplin sportowych, a także coraz więcej różnych metod obstawiania wyniku. Zakłady bukmacherskie rozwinęły się do tego stopnia, że gracze mogli obstawiać nawet liczbę rzutów rożnych, wynik do przerwy meczu, liczbę knockdownów, liczbę asyst, liczbę zbiórek i wiele innych.

Bukmacher online

Wraz z rozwojem Internetu polski rynek online zaczęły zalewać strony z bukmacherami, którzy od tego momentu zaczęli oferować swoje usługi również na sieci. Okazało się to strzałem w samo sedno, ponieważ wiele osób mogło obstawiać swoje drużyny na krótko przed rozpoczęciem meczu. Nie musieli już biegać do punktu stacjonarnego, a wszystkie zakłady mogli obstawiać, nie ruszając się z domu.

Jednakże przed 2017 problem polegał na tym, że granie u zagranicznych bukmacherów, którzy oferowali swoje usługi w naszym kraju, nie podlegało podatkom. Dlatego w 2009 na horyzoncie pojawiła się ustawa hazardowa, która skorygowała te błędy. Od tego momentu pojawili się potocznie nazywani legalni bukmacherzy, czyli firmy zarejestrowane w Polsce oferujące zakłady bukmacherskie.

Aczkolwiek nie do końca było to panaceum na hazardowe bolączki. W związku z tym w 2017 weszła nowelizacja tej ustawy, co spowodowało, że cały hazard w Polsce ponownie stanął na głowie. I, pomimo że ustawa była życzliwa dla bukmacherów online, nie była już tak pobłażliwa dla kasyn internetowych. Zagraniczne kasyna online zaczęły wycofywać swoje usługi z polskiego Internetu albo regularnie zmieniać adresy swoich domen, aby nadal mogły świadczyć usługi polskim graczom.

Nie jest do końca jasne, jak wygląda sprawa z polskim hazardem online. Polska ustawa hazardowa mówi, że kasyna online nie mogą operować na terenie Polski i że w kraju dostępne jest tylko jedno legalne kasyno internetowe, będące własnością Totalizatora Sportowego. Istnieje też druga strona medalu. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, Polska podpisała traktat lizboński. A prawo unijne mówi, że kasyna online z licencją mogą świadczyć swoje usługi na terenie wszystkich państw członkowskich. Z kolei to wyraźnie wskazuje na fakt, że Polacy mają prawo grać w licencjonowanych kasynach online. Niestety nie powstrzymuje to rządu polskiego, aby w dalszym ciągu umieszczać domeny kasyn online na czarnej liście.

Mobilne zakłady bukmacherskie

Obecnie zakłady bukmacherskie są o wiele bardziej urozmaicone i można je znaleźć nie tylko w wielu punktach stacjonarnych na terenie całego kraju. Wielu bukmacherów oferuje swoje usługi również przez Internet. A to sprawia, że możemy obstawić zakład na naszą ulubioną drużynę nawet kilkanaście minut przed rozpoczęciem rozgrywek. Bukmacher online pozwala nie tylko na zakłady w dowolnej dyscyplinie, ale także na wiele różnych sposobów. Poza tym nie musimy wychodzić z domu, żeby obstawić wynik.

Mało tego, dzięki temu, że istnieje coś takiego jak zakłady bukmacherskie na urządzenia mobilne, kibice mają możliwość obstawiania meczu z dowolnego miejsca na świecie. Bukmacher online działa na smartfonach i tabletach zarówno z iOS, jak i Androidem, zapewniając prostą i szybką obsługę swojej strony. Wystarczy połączyć się za pomocą przeglądarki mobilnej lub oficjalnej aplikacji i już możemy rozpocząć naszą przygodę w świecie internetowych zakładów sportowych.