Najcenniejsze zabytki pocysterskie w regionie świętokrzyskim

Cystersi w dziejach państwa polskiego odegrali rolę bardzo ważną. Ich opactwa stawały się ważnymi ośrodkami życia kulturalnego i gospodarczego, dzięki czemu w ich rejonie rozwijały się nowe wsie i miasteczka. Do dziś na ziemiach polskich podziwiać można wiele cennych pamiątek, które przypominają nam o roli cystersów w dziejach polskiej gospodarki. Na terenie województwa świętokrzyskiego zachowało się kilka ciekawych opactw, które dziś są ważnymi atrakcjami turystycznymi. Na które z nich warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po regionie świętokrzyskim?

Jędrzejów
Cysterskie opactwo w Jędrzejowie jest wyjątkowo ważnym punktem na mapie województwa świętokrzyskiego. Nic dziwnego, gdyż to właśnie tu na turystów czekają najważniejsze atrakcje związane z działalnością tego zgromadzenia zakonnego. To właśnie tu, w Jędrzejowie, w 1140 roku zaczęła się historia polskich cystersów. Neoromańska świątynia kusi cennym wyposażeniem oraz pamiątkami związanymi z postacią Wincentego Kadłubka. To właśnie w tym opactwie spędził on ostatnie lata swego życia, o czym przypominają nam m. in. piękne polichromie, zdobiące kościelne wnętrze.

Wąchock
To miasteczko jest doskonale znane, a tutejsze opactwo stanowi jeden z cenniejszych zabytków województwa świętokrzyskiego. Działający od 1179 roku klasztor cysterski w Wąchocku urzeka wspaniałą architekturą, a możliwość jego zwiedzenia to nie lada gratka dla każdego turysty. Piękny kościół, klasztorne zabudowania oraz kapitularz o wyjątkowej wartości historycznej – oto atrakcje, dzięki którym Wąchock i tutejsze opactwo są ważnym punktem w programie każdej wycieczki po regionie świętokrzyskim.

Koprzywnica
Kolejne opactwo cysterskie, które może zachwycić zwiedzających, znajduje się w Koprzywnicy. Założone w 1185 roku, do dziś robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Wspaniałe atrakcje czekają tutaj na miłośników sztuki romańskiej, dla których nie lada gratką będzie wizyta w przyklasztornym kościele. Dlaczego? Bo tu zachowały się i gotyckie szczyty, i romańskie sklepienia. W czasie zwiedzania tej świątyni warto też zwrócić uwagę na piękne polichromie, których najstarsze fragmenty pochodzą z XIV stulecia. Całość robi ogromne wrażenie i sprawia, że pobyt w Koprzywnicy na długo pozostaje w pamięci zwiedzających.

Cysterskie opactwa stanowią zachwycającą grupę zabytków, obok których nie można przejść obojętnie. Romańskie świątynie, cenne dzieła sztuki i potężne organy, które cystersom przyniosły tak wielkie uznanie w XVII i XVIII wieku – oto czynniki, dzięki którym wycieczki szlakiem cysterskich zabytków mogą się dla każdego z nas stać wspaniałą przygodą.