Carska Droga – co warto widzieć?

carska

Biebrza kusi pięknymi widokami i przyrodniczym bogactwem. Chcesz nacieszyć się jej pięknem? Odwiedź Biebrzański Park Narodowy oraz Carską Drogę – jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Podlasia.

Historia Carskiej Drogi

Carska Droga, zwana też Carskim Traktem, może się okazać ciekawym celem wycieczki dla niejednego miłośnika historii. Dawniej łączyła ona carskie twierdze (m.in. Osowiec i Łomżę), dziś jest cenną pamiątką i atrakcyjną trasą turystyczną. Wytyczona pod koniec XIX wieku, Carska Droga prowadzi wzdłuż doliny Biebrzy. Dzięki temu pamiątka z czasów cara Mikołaja II jest chętnie odwiedzana przez turystów, którym marzą się przyrodnicze wycieczki w pięknej scenerii.

Carska Droga i jej atrakcje

Carska Droga ma się czym pochwalić, a łosie nie są jej jedyną atrakcją. W okolicy wsi Dobarz czeka ciekawy szlak „Barwik”, na której można usłyszeć (a przy odrobinie szczęścia również dojrzeć) takie ptaki z rodziny bekasowatych, jak kszyk i bekasik. Wielkie wrażenie robią też turzyce, pomiędzy którymi turyści mogą spacerować do woli, korzystając z kładek i pomostów. Wielu wrażeń może też dostarczyć ścieżka edukacyjna „Grobla Honczarowska”, kusząca torfowiskami i „Batalionową Łąką”. Przy odrobinie szczęścia można się tu spotkać z łosiem oraz niepozorną wodniczką – zagrożonym wyginięciem ptakiem, dla którego tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego stanowią jedną z ostatnich ostoi.

Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po Carskiej Drodze jest ścieżka edukacyjna „Długa Luka”. Na turystów czeka tu kładka o długości 400 metrów, prowadząca przez duże skupisko turzycowisk. Spacer po tej kładce chętnie wybierają osoby, którym bardzo zależy na spotkaniu z łosiem. Tu pojawia się on dość często, podobnie jak wilki czy gronostaje. Wieża widokowa „Bagno Ławki” to kolejna atrakcja w okolicy Carskiej Drogi, której warto poświęcić odrobinę uwagi.

Carska Droga to atrakcyjny cel wycieczki dla każdego  miłośnika przyrody i pięknych widoków. Ponieważ często można się tu spotkać z łosiem, droga ta bywa nazywana „Łosiostradą”. Od drogi tej odchodzi kilka ciekawych szlaków turystycznych, prowadzących w stronę biebrzańskich bagien i rozlewisk. Gdzie warto się wybrać?

Dla wszystkich miłośników zamierzchłych czasów przygotowaliśmy również artykuł o największych atrakcjach historycznego szlaku Radomia.