Ciekawostki na temat Imperium Mongolskiego

mongolia

Imperium mongolskie było określane jako jedno z najpotężniejszych imperiów, jakie kiedykolwiek stąpało po powierzchni Ziemi, a jego znaczenie wzrosło szczególnie w średniowieczu. Okres jego świetności przypadł na III wiek, kiedy to stał się jednym z największych w historii ludzkości. Przychodzi na myśl jedno nazwisko: Czyngis-chan, jeden z najważniejszych władców tego kraju. Czy chcesz dowiedzieć się więcej o nim i o imperium mongolskim? Oto kilka interesujących faktów.

Krótka historia imperium mongolskiego

Imperium mongolskie było jednym z największych i najbardziej wyjątkowych imperiów w historii. Wywodzi się ono z kultury koczowniczej, która przemieszczała się przez tereny dzisiejszej Mongolii. Niektórzy eksperci szacują wielkość imperium mongolskiego na około 30 milionów kilometrów kwadratowych.

Jego rozwój rozpoczął się po zjednoczeniu plemion mongolskich pod wodzą Czyngis-chana w 1206 r. W szczytowym okresie swojej ekspansji zajmował terytoria w Chinach, Mezopotamii i Europie Wschodniej. Wkrótce jednak Imperium zaczeło podupadać i zakończyło się w 1368 r., po kilku kryzysach i stopniowej utracie potęgi militarnej. Oto 5 faktów, które nie wszyscy wiedzą o tym mitycznym imperium:

Od polityki arystokratycznej do merytokracji

W swoich początkach imperium mongolskie opierało swoją organizację na systemie arystokracji, tzn. główne stanowiska rządowe, były dziedziczone. Cesarz wybierał najważniejsze stanowiska i miał prawo mianować kogo tylko chciał.

Skończyło się to wraz ze śmiercią Czyngis-chana, a od tego momentu na najważniejszych stanowiskach zaczęto stosować merytokrację. Z tego powodu urzędy publiczne były obsadzane przez ludzi, którzy wyróżniali się na polu walki, byli lojalni i odważni.

Kreatywność egzekucji w imperium mongolskim

Imperium mongolskie zostało zbudowane na krwi i ogniu, więc wyróżniało się kreatywnością w karaniu swoich wrogów. Jedną z ulubionych kar stosowanych przez wojowników imperium mongolskiego było zwijanie więźniów w dywany, po których mogły galopować konie.

Rosyjscy książęta pojmani w bitwie nad rzeką Kałką również zostali ukarani, zmuszeni do leżenia pod deskami, które miały służyć jako przejście dla parady Chana. Tymczasem innym więźniom zatkano otwory oddechowe, owinięto w płótno i wrzucono do rzeki. Praktyki te były wykonywane przez wojowników imperium mongolskiego, aby uniknąć rozlewu krwi, który uważali za pechowy.

Imperium mordu

Imperium mongolskie ma za sobą tysiące poległych, nie tylko na polu bitwy. Szczyci się również przeprowadzonymi w czasie jego istnienia egzekucjami, które stanowiły punkt zwrotny w historii imperium. Historia mówi, że w 1221 r. w ciągu jednej godziny stracono ponad 1,5 mln więźniów. Tak stało się z mieszkańcami świeżo zdobytego miasta, których zmuszono do stania pod ścianą, aby zostali ścięci maczetami. Na znak sukcesu wojownicy odcięli uszy ściętym głowom, aby zanieść je cesarzowi.

Wybierz się także na historyczny szlak miejski Radomia i pogłęb swoją wiedzę historyczną o kolejne fascynujące wydarzenia.

Kobiety jako łupy wojenne

Innym krwawym działaniem Imperium Mongołów było zdobywanie kobiet z podbitych miast. Stały się one niewolnicami Czyngis-chana. Dlatego dziś na świecie żyją miliony ludzi spokrewnionych z tym cesarzem.

Na koniec warto zauważyć, że rozwój imperium mongolskiego i jego status mocarstwa światowego pozwolił jego mieszkańcom na pewne luksusy. Wśród nich można wymienić nieograniczoną dostępność alkoholu, która spowodowała znaczne szkody, gdyż wielu żołnierzy zapadło na alkoholizm, a nawet zmarło z jego powodu. Wśród nich byli na przykład synowie samego chana.